فرز دروازه ای برابانوین

فرز دروازه ای برابانوین

فرز دروازه ای برابانوین

یکی از مهمترین دستگاه‌هایی که در کارخانه های سنگبری به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند فرز دروازه ای برابانوین است. این دستگاه یکی از اجزای اصلی در برش سنگ محسوب می‌شود به طوری که در هر کاخانه سنگبری یک نمونه از آن مشاهده خواهید کرد. ماشین فرز دروازه ای برابانوین کاربردهای زیادی دارد که در بسیاری از  کارهای برش مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت های بالای آن بسیار قابل اهمیت است. این دستگاه به دلیلد برخورداری از دقت بالا قادر به انجام کلیه عملیات پرداخت است و برای برش سنگ در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این دستگاه ها سامل امکاناتی است که برای انجام عملیات برش و پرداخت برنامه ریزی شده است و قدرت بالایی در انجام عملیات برش دارد. انجام برش توسط این ماشین صنعتی در کمترین زمان صورت می گیرد و برای انجام برش  پرداخت در میزان بالا بسیار بهینه می باشد. بیشترین استفاده از این فرز در فرزکاری های بزرگ است.

فرز دروازه ای  چیست

ماشین فرز دروازه ای برابانوین دستگاهی با قابلیت انجام برش در کمترین زمان و مقدار بالا است که از دقت بالایی برخوردار است و از این رو قادر به انجام عملیات پرداخت در ابعاد مختلف می باشد. دستگاه فرز دروازه ای در مدلهای مختلفی تولید شده است که به تناسب فعالیتی که از آن انتظار می رود می تواند در ابعاد مختلف کوچکترین سنگ ها و وسیع ترین ابعاد اقدام به فعالیت کند.  این دستگاه در مدل های  قدیمی تر خود دارای یک دینام و چندین چرخدنده است که با استفاده از یک اهرم کار کرده  و این اهرم به چرخدنده ها مسیر حرکت آنها را مشخص کرده و اصلی ترین قسمت این دستگاه است. در قسمت برش این فرز یک ابزار برش و تیغه گرد تعبیه شده است. اما در سالهای اخیر با پیشرفت صنعت و همگامی تکنولوژی و صنعت فرزهای دروازه ای نیز بی نصیب نبوده و چرخدنده ها جای خود را به موتورهای کامپیوتری داده اند که کار را بسیار راحت تر کرده و افراد می توانند از کارایی بسیار این دستگاه بهره مند شده و از امکانات مختلف ان استفاده نمایند.

طرز کار فرز دروازه ای

فرز دروازه ای برابانوین  برای انجام عملیات فرزکاری روی قطعه سنگ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام فرز کاری قطعات سنگ را که روی سطوح مختلف (فوفانی و جانبی) می تواند قرار بگیرد  و فرایند فرزکاری روی آن انجام بگیرد. باید توجه داشت که قبل از شروع فعالیت قطعه کار بر روی میز اصلی متصل شده ودر دستگاه فرز برای انجام فرزکاری از دروازه سطوح فوقانی یا جانبی آن عبور می کند و به طور همزمان سطح کار بواسطه تیغه های فرز ماشینکاری می شوند. این دستگاه از میز گردون ۳۶۰ درجه برخوردار است که مجهز به سیستم قفل کن هیدرولیکی برای کنترل  دستگاه و افزایش دقت برش است در حالی که کمترین تاثیر ناشی از فرآیند برش بر روی کله گی را دارد. این دستگاه دارای مدل های متنوعی است و هر مدل آن قابلیت های مختلفی دارد. در برخیاز مدل های خاص قابلیت فارسی بر کردن قطعات نیز وجود دارد

مشخصات فرز دروازه ای

  • این دستگاه از میز گردون ۳۶۰ درجه برخوردار است که مجهز به سیستم قفل کن هیدرولیکی جهت افزایش دقت برش است در حالی که کمترین تاثیر ناشی از فرآیند برش بر روی کله گی را دارد.
  • دستگاه برش دروازه ای مجهز به محور سانت برای اندازه گیری سنگ است که موجب افزایش دقت در زمان برش خواهد بود.
  • مجهز به سیستم ترمز هیدرولیکی جهت افزایش دقت برش
  • مجهز به تابلو برق کاملا PLC
  • سیستم رفت و برگشت پل مجهز به سرووموتور ۱ کیلووات تایوانی
  • میز مجهز به ۲ عدد جک هیدرولیکی جهت باز و بسته شدن ۹۰ درجه
  • الکتروموتور اصلی ۱۵ کیلووات ۱۵۰۰ دور چینی درجه یک
  • پل دستگاه چدنی میباشد که سبب کاهش ارتعاش ناشی از برش سنگ میشود
  • رنگ دستگاه کامل اپوکسی

ساختار و اجزای ماشین های فرز دروازه ای

ساختار کلی تمامی دستگاه های فرز تا حد زیادی مشابه یکدیگر است و در ادامه با اجزای اصلی آن ها آشنا خواهیم شد.

ستون و پایه در فرز دروازه ای یا Column and Base

دستگاه فرز دروازه ای برابانوین،دارای ستون و پایه است که اصلی ترین قسمت های فرز بوده و برای نگهداری سایراجزای ماشین فرز و قطعات آن روی پایه پیاده سازی می شوند. این قسمت فرز دروازه ای برابانوین نگهدارنده محفظه ی روغن و پمپی برای روانکاری اسپیندل است، که بعلاوه آن از  محفظه و پمپ محلول خنک کاری در پایه ی دستگاه قرار گرفته است. محلول های خنک کننده نقش حیاتی در این دستگاه دارد که از فرسایش و کاهش راندمان آن جلوگیری کرده و موجب افزایش بازدهی دستگاه می شود

زانویی فرز دروازه ای یا Knee

زانویی بخشی مهم در بدنه ی دستگاه فرز است که جنس آن چدن ریخته گری بوده و نقش حامل میز اصلی را دارد که بار میز را متحمل می شود که به آن حامل زیرین نیز اطلاق شده است. این بخش توسط یک شیار دم چلچله ای  که به ستون وصل شده و در برخی از مدل های فرز دروازه ای قابلیت جابجایی در راستاهای عرض و ارتفاع بصورت دستی یا خودکاردارد.

میز گونیایی

این میز روی ماشین فرز و روی میز اصلی قرار گرفته است و محل بستن کار برای انجام فعالیت فرز کاری است. این میز قالیت جابجایی در راستای افقی را دارد.

میز اصلی

این میز که میز میز گونیایی روی آن قرار گرفته  و بواسطه زانویی قابلیت جابجایی به صورت خودکار یا دستی در تمامی جهات را دارد. قطعه کار روی شیارهایT شکلی که روی میز کشیده شده مقید می شود و توسط روبنده، و گیره ها نصب می شود.

محور دورانی اصلی یا Spindle

اسپیندل نام محوری است که برای انجام حرکت دورانی در در ماشین فرزدروازه ای مورد استفاده قرار می گیرد. اسپیندل توسط یک یاتاقان روی ستون اصلی نصب شده و قابلیت حرکت  دورانی دارد. سرعت و جهت حرکت اسپیندل توسط اهرم هایی که در جعبه دنده ی دستگاه فرز برای کاربر ایجاد شده است میتواند با تنظیم آن در راستای مشخص دوران داده شود.

میله فرزگیر یا درن یا  Arbor

فرزها دارای میله ای هستند که یک دنباله داشته وبه یک سوراخ روی محور نصب شده و برای نگهداری ابزار مورد استفاده قرار می گیرد. این میله ها به نسبت نوع فرز دروازه ای ممکن است در دو طرف یا در یک طرف فرز قرار گیرد. میله فرز دو طرفه در مدلهای فرز افقی، در یک سمت آن به سوراخ  محور و از سمت دیگر به یاتاقان کمکی وصل شده است. همچنین این میله ها برای بستن تیغه فرزهای غلطکی، پولکی (دیسکی) ، فرم تراش و … کاربرد دارد. از طرف دیگر در نوع فرز هایی که میله یک طرفه دارد که در فرزها بصورت عمودی تعبیه شده و برای کمک به عملیات فرزکاری مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از تیغه ها در فرزهای دروازه ای سوراخ دار برای وصل کردن به میله فرزگیر یا درن نیاز دارند، اما در سایر فرزهای دروازه ای که دنباله های استوانه ای یا مخروطی دارند به دگرطرق به محور دستگاه متصل می شوند.

 

بازوی گردشی یا RAM در فرزهای عمودی

Ram یک بازو است که روی محورفرز به صورت عمودی قرار می گیرد این قطعه در برخی از فرزهای دروازه ای قرار دارد که به آن اصطلاحا Ram Type Milling Machine اطلاق می شود که در کارخانه های سنگبری آن را با نام (ماشین های فرز بر پایه ی Ram) می شناسند.

 

برای خرید و مشاوره دستگاه میتوانید با شماره های زیر در تماس باشید

شماره تلفن

09131185300
09130102002
03133808660
09133695008

 

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.